Ptasia grypa - nie daj się panice, zasięgnij wiarygodnych informacji

strona główna <<<
  • Ptasia grypa - czym jest i jak wygląda wirus ptasiej grypy ?
  • Jak zapobiegać i strzec się przed ptasią grypą ?
  • Jak można zarazić się ptasią grypą ?
  • Objawy ptasiej grypy u ludzi
  • Jak leczyć ptasią grypę ?
  • Czy w Polsce występuje już ptasia grypa ?
  • Czy ptasia grypa może zabić ?
  • Szczepionki na ptasią grypę
  • Czy zwykła szczepionka na grypę pomaga w leczeniu ptasiej grypy ?
  • Ptasia grypa - fakty i mity
  • Najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat ptasiej grypy
  • Nie daj się zwariować mediom i masowej panice przed ptasią grypą !!!
  • Zobacz także:

  • Antyskalant
  • Ptasia grypa - czym jest i jak wygląda wirus ptasiej grypy ?

    Aby wyjaśnić czym jest wirus ptasiej grypy warto przytoczyć kilka pojęć i definicji z zakresu podstaw biologii.

    Wirusy

    Wirusy to pasożyty, które żyją, korzystając z zasobów żywych organizmów. Nie ma jednoznacznej opinii, czy wirus jest żywy, czy też jest po prostu skomplikowanym chemicznym układem, który potrafi sie replikować. Wirusy wykazują cechy zarówno jednokomórkowych organizmów żywych, jak i materii nieożywionej. Nie posiadają budowy komórki i zostały nazwane przez biologów "tworami organicznymi".

    Wielkość wirusów waha się do 20 do 300 nanometrów( 0,000000001 m). Na świecie jest ich bardzo dużo, łączna waga wszystkich wirusów na Ziemi przewyższa łączną wagę wszystkich żyjących na niej ludzi. Po wniknięciu do żywej komórki potrafią się replikować wykorzystując jej materiał genetyczny do budowy kolejnych kopii wirusów.

    Celem każdego żywego organizmu jest zapewnienie przetrwania swojemu gatunkowi, dlatego w intencji wirusów nie leży zabijanie ani ogranicznie populacji swoich żywicieli, gdyz wtedy wirus wydałby na siebie szybki wyrok.

    Z tego punktu widzenia bardzo "inteligenty" jest wirus HIV, który nie zabija od razu swojego żywiciela, tylko zakaża go i pozostaje w utajeniu, zyskując tym samym możliwość rozprzestrzenienia się na dużą ilość osobników. Można żyć całe lata, nie wiedząc, że się jest nosicielem HIV. Przeciwieństwem wirusa HIV jest wirus Ebola. którego można nazwać "głupim", ponieważ śmiertelność zakażonych wynosi prawie 90 proc., choroba rozwija się szybko, a objawy są widoczne, łatwo zatem odizolować chorych"

    Wirus grypy

    Wirus grypy posiada kształ kulisty i składa się z materiału genetycznego w postaci kwasu RNA (kwas rybonukleinowy), otoczonego płaszczem białkowym i lipidowym. Na powierzchni tego płaszcza znajdują się białka odpowiedzialne za rozpoznawanie komórek - hemaglutynina i neuraminidaza. Po wniknięciu do organizmu wirus atakuje komórki, niszcząc je i replikując się przy użyciu ich enzymów komórkowych.

    Wirus grypy atakuje zazwyczaj komórki nabłonkowe wyściełające drogi oddechowe. Bywają też szczepy zdolne zarażać także ściany przewodu pokarmowego, które nazwano potocznie grypą żołądkowa. Niektóre, bardzo agresywne szczepy wirusa grypy, mogą zakażać wszystkie rodzaje tkanek.

    Rodzinę wirusów grypy można podzielić na trzy grupy: Wirus typu A - zakaża ludzi oraz inne ssaki a także ptaki -jest najgrożniejszym wirusem gdyż najczęściej wywołuje epidemie. Do tej grupy również nalezy wirus ptasiej grypy Wirus typu B - zakaża wyłącznie ludzi Wirus typu C - zakaża ludzi i świnie - charakteryzuje się najlżejszym przebiegiem

    Wirus ptasiej grypy

    Historia odkrycia ptasiej grypy sięga 1901 r. i odkryto go we Włoszech.
    Ptasią grypę wywołuje wirus o budowie podobnej do tego, który jest przyczyną "zwykłej" grypy.

    Wirus ptasiej grypy należy do rodziny Orthmyxviridae, jest wirusem grypy typu A. Charakterystyczne dla wirusów grypy są dwa białka - hemaglutynina (H) i neuraminidaza (N). Ze względu na obecność hemaglutynin (H) oraz neuraminidaz (N) wyróżnia się 16 typów H, oraz 9 N, daje to 144 możliwe kombinacje szczepów H i N, dla wirusa typy A.

    Do tej pory poznano 16 typów H i jedynie H5, H7 oraz H9 mogą przenosić się pomiędzy organizmem ptaka a człowieka. Najbardziej znaną i najbardziej patogenną odmianą wirusa jest H5N1 - wirus ptasiej grypy.


    Zobacz jeszcze więcej informacji na temat ptasiej grypy >>>