Jak nie można się zakazić, czyli pytania o ptasią grypę
Jak można zakazić się ptasią grypą?
-Człowiek może zachorować na ptasią grypę po kontakcie z jakąkolwiek wydzieliną lub płynem produkowanym przez zakażonego ptaka. Może to być krew, łzy, wydzielina dróg oddechowych czy też kał. To właśnie ten ostatni był, jak się sądzi, najczęstszą przyczyną zachorowań wśród ludzi.
-Zakazić się można podczas uboju, skubania pierza, patroszenia i przygotowywania drobiu do przyrządzenia posiłku. Gdy temperatura jest wyższa od zera stopni, wirus obecny w odchodach ginie z reguły po kilku dniach. Jednak w warunkach takich jak obecnie, czyli podczas mrozów, zarazek może przetrwać w odchodach nawet kilka miesięcy.
-To samo dotyczy padniętych ptaków, czy to dzikich, czy hodowlanych. Gdy jest ciepło - niebezpieczeństwo utrzymuje się kilkanaście dni. Podczas mrozów - kilka miesięcy
Jak ochronić się przed zakażeniem?
-Przed spożyciem drobiu trzeba się upewnić, że każda część jest ugotowana (nie jest różowa), a jajka są dogotowane (bez płynnych żółtek). Nie jemy żadnych surowych jajek - kogli-mogli ani jajek na miękko.
-Jajka jeszcze przed przygotowywaniem powinno się wyparzyć - skorupka też może być zanieczyszczona.
-Gdy kupujemy drób, należy przenosić go w osobnym opakowaniu, tak by nie miał kontaktu z innym pokarmem - warzywami, owocami, chlebem itp.
-Przy patroszeniu i przygotowywaniu drobiu powinniśmy używać rękawiczek.
- Po skończeniu przygotowywania drobiu, smażeniu jajek i dotykaniu brudnych skorupek ręce, a także wszystkie używane przedmioty (np. deskę do krojenia, zlew, stół, noże), które miały z nimi kontakt, powinniśmy dokładnie umyć. Wystarczy ciepła woda i mydło.
-Gdy znajdziemy padłego ptaka, nie powinniśmy go w ogóle dotykać - najlepiej zawiadomić służby weterynaryjne.
-Najlepiej unikać miejsc, przedmiotów zanieczyszczonych ptasimi odchodami lub krwią - kurników, przetwórni drobiu itp.
Jak nie można się zakazić ptasią grypą?
Eksperci są zgodni - ptasią grypą nie można zakazić się przez zjedzenie gotowanego, pieczonego czy smażonego drobiu. Wirus H5N1 jest wrażliwy na działanie wysokich temperatur. Już 70 st. C, a więc mniej niż stosujemy przy gotowaniu, pieczeniu czy smażeniu, zabija ten groźny zarazek - powiedziała "Gazecie" Anna Malinowska, rzecznik głównego inspektora sanitarnego.
Czy ludzie łatwo zakażają się ptasią grypą?
-Przypadki zachorowań na ptasią grypę wśród ludzi są wciąż ogromną rzadkością. W ciągu trzech lat, od momentu wybuchu obecnej epidemii, wirusem H5N1 zakaziły się łącznie 173 osoby. I to w sytuacji, gdy wirus obecny był na obszarach zamieszkanych przez miliardy ludzi.
-Do tej pory nie ma też ani jednego dowodu na to, że zarazek jest zdolny przeskakiwać z człowieka na człowieka.
-Jednak jeżeli już dojdzie do zakażenia człowieka, to jest ono bardzo groźne. Wirus H5N1 zabił w sumie 93 osoby, a więc ponad połowę wszystkich zakażonych. W chwili obecnej uznaje się, że chorym pomóc mogą tylko dwa leki: tamiflu i relenza.
Proste pytania i równie proste odpowiedzi na temat ptasiej grypy
Moje dziecko lubi karmić gołębie. Czy może się w ten sposób zarazić ptasią grypą?
Prof. Janusz Cianciar z Instytutu Chorób Zakaźnych Akademii Medycznej w Warszawie: - Gdy ptaka się tylko karmi, nie ma takiej możliwości. Trzeba jednak uważać, aby nie mieć kontaktu z wydzieliną lub płynem ptaka: krwią, łzami czy kałem. Jeśli karmimy ptaka w bezpiecznej odległości, to nic nam nie grozi. Na wszelki wypadek - po prostu umyjmy ręce.
Hoduję w domu kanarka. Czy on także może zakazić się ptasią grypą?
Roman Krawczyk, wrocławski weterynarz: - Kanarki czy papugi są tak samo narażone na zachorowanie na grypę jak kury czy kaczki. I tak samo mogą zarazić się tylko w bezpośrednim kontakcie z zarażonym ptactwem. Jeśli kanarek nie lata poza klatką, ryzyka nie ma.
Prowadzę hodowlę drobiu. Jak rozpoznać, że moje kury mają objawy ptasiej grypy?
Prof. Jan Żmudziński z SGGW: - Pierwsze objawy choroby to biegunka, problemy z oddychaniem, obrzęk głowy i szyi, utrata przytomności czy mniejsza ruchliwość ptaków. Kury nioski z reguły znoszą jaja w cieńszych skorupkach, a później w ogóle przestają się nieść. Ale często choroba przychodzi w gwałtownej postaci. Ptaki mogą padać bez wcześniejszych objawów choroby.
Co zrobić, gdy moje ptaki się dziwnie zachowują?
Janusz Związek, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii: - Natychmiast zgłosić to najbliższemu weterynarzowi, który zbada chore zwierzęta. Jeśli okaże się, że ptak choruje, to przebadani będą także hodowcy. Jedyną skuteczną metodą jest eliminacja ogniska zarażenia - ptaki zostaną uśmiercone. W przypadku dużych hodowli poprzez utylizację gazem, w przypadkach pojedynczych ptaków - usypiając je.
Mam w domu psa. Czy on także może zarazić się ptasią grypą?
Prof. Andrzej Zieliński, krajowy konsultant do spraw epidemiologii: - Ryzyko zarażenia się H5N1 przez koty czy psy jest minimalne, ale nie jest wykluczone. Właściciele domowych zwierząt powinni pilnować, co ulubieniec je albo czym się bawi na podwórku.
Na ulicy znalazłem martwego ptaka. Co zrobić?
Robert Pokorski, Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku: - Skontaktuj się z miejscowymi służbami, dzwoń 997 - policja; 998 - Straż Pożarna; 986 - Straż Miejska lub 9287 lub do najbliższego Centrum Zarządzania Kryzysowego. I pamiętaj: nie dotykaj martwego ptaka.
Lubię mięso drobiowe. Mogę je bezpiecznie jeść?
Prof. Andrzej Zieliński: - Nie ma sensu wykluczania z jadłospisu pieczonego czy duszonego kurczaka. Pamiętajmy tylko, że mięso musi być przetworzone termicznie - minimum w temperaturze 70 stopni C (w takiej wirus ginie). Należy też myć dokładnie wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym drobiem (deski, noże, talerze). Przed jedzeniem trzeba się upewnić, że każda część, np. kurczaka, jest ugotowana, a jajka są dogotowane (bez płynnych żółtek). Nie jemy żadnych surowych jajek - kogli-mogli ani jajek na miękko.
|