Najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat ptasiej grypy
Jak można się zarazić ptasią grypą ?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Możemy się nim zarazić, gdy dotykamy chore ptaki albo ich odchody. Nie jest groźne mięso, które wcześniej gotujemy albo smażymy. Powinniśmy natomiast uważać na surowe jajka.
Dlaczego minister rolnictwa zakazał trzymania drobiu na otwartej przestrzeni ?
Głównie po to, by domowe ptaki nie miały styczności z ptakami wędrującymi, które mogą przenosić wirusa. Restrykcje potrwają do momentu zakończenia migracji ptaków, czyli jeszcze kilka tygodni.
Czy Polacy stosują się do ministerialnego zakazu ?
Wizyta na ul. Augustówka w Warszawie (wiejski klimat) przekonuje, że nie. Na podwórku Jadwigi Wiśniewskiej beztrosko spaceruje osiem kur. - Zamknęłam je dzisiaj, ale co poradzę, że wyskoczyły przez ogrodzenie - tłumaczy właścicielka. - Jutro im chyba skrzydła podetnę.
Jej sąsiadka mówi wprost: - Ja tu pięć kurek mam, po podwórku chodzą, gdzie tu jaką grypę złapią ?
Zdaniem Jana Sławomirskiego, dyrektora Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii, w Polsce duże fermy drobiu są pod stałą kontrolą i tam nie ma kłopotu z przestrzeganiem nakazu trzymania ptaków w zamknięciu. Hodowcy przeprowadzają dezynfekcje, zamontowali bądź montują siatki, aby uniemożliwić kontakt drobiu z dzikim ptactwem.
Inaczej w warszawskich Łazienkach - pawie i łabędzie chodziły samopas wśród ludzi. Dzieci jak zawsze karmiły ptaki. - Nie było polecenia, żeby nie wypuszczać ptactwa na wybieg - mówi Andrzej Łękotka, który w parku zajmuje się pawiami. Tadeusz Jakubowski, prezes mazowieckiej Izby Weterynarii, uważa, że lepiej zapobiec sytuacji, w której ludzie mają kontakt z pawiami.
Co grozi za nieprzestrzeganie zakazu ?
Upomnienie, a potem mandat. W skrajnych przypadkach - ograniczenie albo pozbawienie wolności do 3 lat. Kontrole, czy nakaz ministra jest przestrzegany, przeprowadzają od wczoraj lekarze inspekcji weterynaryjnej, często przy pomocy pracowników sanepidu, a w małych gospodarstwach - władz lokalnych. - O ukaranie może wnioskować np. inspektor weterynarii, policja lub straż miejska. Potem sprawa jest kierowana do sądu grodzkiego, a ten orzeka karę w trybie pilnym - mówi Jerzy Pilarczyk, minister rolnictwa.
Czy można karmić ptaki z ręki ?
Do dzikich gęsi i kaczek w parkach lepiej się nie zbliżać, bo to główni przenosiciele wirusa - uważa Tadeusz Jakubowski. Najbardziej uważać trzeba na ptactwo pływające. Poza tym to ptaki wędrowne, a więc bardziej prawdopodobne, że coś przyniosą. - Za to nie trzeba się specjalnie bać karmić gołębi - dodaje Jakubowski. - Te ptaki - o ile nie są to gołębie pocztowe - żyją na określonym terenie i się nie przemieszczają. A już prawie niemożliwe byłoby zachorowanie przez kontakt z gołębiami hodowlanymi.
Co zrobić, jeśli ptaki zapaskudzą nam szybę ?
Najlepiej założyć rękawiczki, bo odchody także mogą być źródłem zakażenia - mówi dr Ewa Lech z Głównego Inspektoratu Weterynarii. Epidemiolodzy ostrzegają, że choroba może przenosić się nawet poprzez kontakt z klatkami czy innymi przedmiotami, które mogły być zanieczyszczone przez ptasie odchody.
Co się stanie, jeśli w jakimś miejscu w Polsce zostanie stwierdzona ptasia grypa ?
Wtedy zlikwidowane będzie całe stado, z którego pochodzi zakażone zwierzę. Wyznaczony zostanie trzykilometrowy tzw. okręg zapowietrzony, a w promieniu 5 km tzw. okręg zagrożony. W tym pierwszym nastąpi kwarantanna zwierząt, a w zagrożonym - także ludzi. W momencie wykrycia choroby w Polsce zostanie wprowadzony zakaz polowań.
Czy nie jest za późno na zaszczepienie się ?
Przeciwciała chroniące przed grypą powstają już siedem dni po szczepieniu. Lekarze mówią, że najlepiej zaszczepić się jesienią, ale zważywszy, że w Polsce najczęściej na grypę chorujemy pomiędzy styczniem a marcem, nawet w grudniu nie będzie za późno. Szczepionka na zwykłą grypę nie jest co prawda skutecznym zabezpieczeniem przed ptasim wirusem, ale może złagodzić jego skutki.
Co to jest ptasia grypa ?
Ptaki, podobnie jak inne gatunki zwierząt i ludzie, zapadają na grypę. Jest 15 rodzajów ptasiej grypy. Najbardziej zaraźliwe szczepy wirusa, powodującego tę chorobę, u ptactwa zwykle kończącą się śmiercią, noszą oznaczenia H5 oraz H7. Obecnie zaniepokojenie wywołuje śmiercionośny szczep H5N1. Także w szczepie H5N1 występują modyfikacje; w różnych krajach, w których wystąpiła ptasia grypa, zaobserwowano nieco odmienne szczepy Ptaki wędrowne, zwłaszcza dzikie kaczki, są naturalnymi nosicielami tych wirusów, choć jest mało prawdopodobne, żeby same się nimi zaraziły. Szczególnie narażone na epidemię jest ptactwo domowe. (...) U drobiu w Pakistanie stwierdzono ptasią grypę, wywołaną szczepami H7 i H9, ale nie było przypadku zarażenia się ludzi tymi szczepami.
Czy można zapobiec przedostaniu się ptasiej grypy do krajów, w których jej dotąd nie ma ?
Sytuacja w Turcji budzi obawy, że H5N1 będzie się szerzył w całej Europie. Nie można temu zapobiec, ponieważ wirus jest przenoszony przez ptaki. (...) Eksperci mówią natomiast, że można uniknąć zarażenia drobiu, zapobiegając jego kontaktom z ptakami wędrownymi.
Jak ludzie zarażają się ptasią grypą ?
Początkowo przypuszczano, że ptasia grypa zagraża wyłącznie ptakom, ale w 1997 r. w Hongkongu zanotowano pierwszy przypadek tej choroby u człowieka. Ludzie zarażają się przez bliski kontakt z zainfekowanymi ptakami. Wirus znajduje się w ptasich ekskrementach, które wysychają, zmieniają się w proszek i są wdychane przez ludzi.Objawy ptasiej grypy są podobne do objawów "zwykłej" grypy: gorączka, złe samopoczucie, ból gardła, kaszel. Możliwe jest też zapalenie spojówek. Naukowcy są zaniepokojeni, ponieważ badania przypadku ptasiej grypy w Wietnamie wykazały, że wirus może atakować nie tylko płuca, lecz praktycznie wszystkie organy.
Ilu ludzi zachorowało na ptasią grypę?
Według stanu na 10 października 2005 r. zanotowano ponad 100 potwierdzonych przypadków w Indonezji, Wietnamie, Tajlandii, Chinach, Kambodży i Turcji. Ponad 90 osób zmarło. (...)
Czy człowiek może się zarazić ptasią grypą od innego człowieka ?
Są oznaki, że jest to możliwe, choć dotychczas nie pojawiła się zmutowana, wysoce zaraźliwa forma wirusa, która mogłaby spowodować pandemię. (...) Eksperci sądzą, że wirus ptasiej grypy może wymienić się genami z wirusem ludzkiej grypy, jeśli ktoś zarazi się równocześnie obydwoma wirusami. (...) W rezultacie może powstać nowy wirus, przenoszący się z człowieka na człowieka. Wirus, który spowodował pandemię w 1918 r., był wirusem ptasiej grypy. (...)
Czy istnieje szczepionka ?
Nie ma jeszcze ostatecznej szczepionki, ale są już produkowane prototypy, zapewniające ochronę przed szczepem H5N1. Dostępne leki przeciwwirusowe mogą pomóc w złagodzeniu objawów i zmniejszyć prawdopodobieństwo szerzenia się choroby.
Czy można w dalszym ciągu jeść kurczaki ?
Tak. Zdaniem ekspertów, jest to bezpieczne.
|
|
|