Ptasia grypa - nie daj się panice, zasięgnij wiarygodnych informacji

strona główna <<<
 • Ptasia grypa - czym jest i jak wygląda wirus ptasiej grypy ?
 • Jak zapobiegać i strzec się przed ptasią grypą ?
 • Jak można zarazić się ptasią grypą ?
 • Objawy ptasiej grypy u ludzi
 • Jak leczyć ptasią grypę ?
 • Czy w Polsce występuje już ptasia grypa ?
 • Czy ptasia grypa może zabić ?
 • Szczepionki na ptasią grypę
 • Czy zwykła szczepionka na grypę pomaga w leczeniu ptasiej grypy ?
 • Ptasia grypa - fakty i mity
 • Najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat ptasiej grypy
 • Nie daj się zwariować mediom i masowej panice przed ptasią grypą !!!
 • Zobacz także:

 • odżelazianie
 • regały półkowe
 • Ponad 50 zł trzeba zapłacić za wywiezienie z prywatnej posesji padłego ptaka

  05-03-2006
  Jeśli znajdziesz nieżywego ptaka na swojej posesji, za jego wywiezienie zapłacisz ponad 50 zł. Takie przepisy wprowadziło miasto.

  - W Wielkopolsce u żadnego martwego ptaka nie stwierdzono wirusa H5, na razie nie mamy się czego obawiać - powiedział nam wczoraj Włodzimierz Musielak z Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Wielkopolskiego. - Ale nie można wykluczyć, że grypa dotrze także do nas. Dlatego każdy przypadek znalezienia padłego ptaka, szczególnie dzikiego, należy koniecznie zgłaszać do służb weterynaryjnych - podkreślił.

  Jednak poznaniak, który zastosuje się do tych zaleceń, może dostać po kieszeni. Przekonał się o tym jeden z naszych Czytelników, który w ogródku swojego domu na poznańskim Sołaczu znalazł martwego gawrona. Wiedząc, że służby weterynaryjne zalecają teraz unikanie kontaktu z dzikimi ptakami, czym prędzej zadzwonił do straży miejskiej i powiadomił o ptasich zwłokach. Przeprowadził taką rozmowę:
  Strażnik miejski: Gdzie leży ptak?
  Czytelnik: W moim ogrodzie.
  - A więc na terenie pańskiej posesji?
  - Tak.
  - Muszę więc pana uprzedzić, że za wywiezienie ptaka będzie pan musiał zapłacić 50 zł plus VAT.
  - W jakiej wysokości?
  - 7 proc. Ale gdyby gawron leżał na chodniku przed pańską furtką, zostałby wywieziony za darmo.
  - Dlaczego?
  - Dlatego, że 19 lutego otrzymaliśmy zarządzenie Prezydenta Miasta Poznania, regulujące opłaty za wywóz odpadków z prywatnych posesji w taki właśnie sposób.
  - 50 zł za jedno wywiezienie?
  - Nie, 50 zł plus VAT od każdej padłej sztuki.

  Przed 19 lutego martwe zwierzęta były dowożone do Zakładu Higieny Weterynaryjnej, gdzie je badano, a potem utylizowano. W epoce zagrożenia ptasią grypą z padłymi ptakami postępuje się nieco inaczej. Teraz mieszkańcy dzwonią do straży miejskiej lub Pogotowia Czystości, a strażnicy uruchamiają procedurę: wzywają lekarza weterynarii lub powiatowego inspektora weterynarii i w jego obecności decydują, jakiego rodzaju badania przeprowadzić lub czy poddać ptaka utylizacji. Wywiezienie martwego zwierzęcia z prywatnej posesji kosztuje 50 zł, do tego trzeba doliczyć VAT - razem to 53,50 zł. Zajmuje się tym miejskie wysypisko, które dysponuje sprzętem do przewozu martwych zwierząt. - Pogotowie Czystości zajmuje się odbiorem martwych zwierząt, ale to wysypisko odpadów komunalnych ustala ceny - zaznacza Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej.

  - Opłaty za wywóz pobierane są od sztuki, a nie od transportu - wyjaśnia Krzysztof Krauze, dyrektor wysypiska w Suchym Lesie.

  - Ale jak martwe zwierzę leży przed furtką, to pogotowie wywiezie je za darmo, bo to już nie jest teren prywatny - przyznaje Piwecki.

  Wydaje się, że w tej sytuacji najprostszym i bezpłatnym sposobem pozbycia się martwego ptaka jest przerzucenie go przez płot na chodnik... Urzędnicy mają jednak inne zdanie. - Padłe zwierzę jest odpadem, często niebezpiecznym. Kto zanieczyszcza środowisko, podlega karze - przekonuje Józef Rapior z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta. Można za to zapłacić mandat do 250 zł.

  Data wprowadzenia w życie przepisu zbiegła się z zagrożeniem wystąpienia w Polsce ptasiej grypy. Dyrektor wysypiska dementuje jednak, że to było przyczyną wejścia przepisu w życie. - To przypadkowa zbieżność. Mieliśmy sygnały, że mieszkańcy potrzebowali takiej usługi, załatwienia drobnej rzeczy, której nikt nie chce zrobić. Przepis został wprowadzony nie dla zysku, ale dla mieszkańców - mówi Krauze.

  W Poznaniu nie wykryto ptasiej grypy .

  W Poznaniu, w odróżnieniu od Torunia, gdzie u martwych łabędzi wykryto ptasią grypę, dotąd tej choroby nie stwierdzono. W 2005 r. Pogotowie Czystości wywiozło na wysypisko lub oddało do utylizacji 620 martwych gołębi, 610 kotów, 102 psy, 66 lisów, 41 saren i 174 inne martwe zwierzęta. W lutym tego roku musiało wywieźć 46 gołębi, 5 wróbli, 5 gawronów, 3 sroki, 3 łabędzie, 2 kosy, 2 sowy, sikorkę, jastrzębia i kruka. W porównaniu ze styczniem znacznie wzrosła jedynie liczba martwych gołębi, przed miesiącem padło ich 17. - Przyczyną częstszego padania gołębi jest cięższa niż w ostatnich latach zima i - z tego powodu - utrudniony dostęp do pokarmu - wyjaśnia Przemysław Wylegała z Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra". - W mieście coraz trudniej żyje się nie tylko gołębiom, ale także wróblom. Na dodatek ludzie od jakiegoś czasu wyrzucają śmieci w plastikowych workach, a to utrudnia ptakom dostęp do pokarmu - dodaje.

  Archiwum informacji - strona >>> (1) >>> (2) >>> (3) >>> (4) >>> (5) >>> (6) >>> (7) >>> (8) >>> (9) >>> (10) >>> (11) >>> (12) >>> (13) >>> (14) >>> (15)

  <<< strona główna