Mobilizacja przed ptasi± gryp±
06-03-2006
Już dzi¶ strażnicy miejscy rozdadz± w Olsztynie kilka tysięcy ulotek z informacjami, jak się ustrzec ptasiej grypy.
Centrum Zarz±dzania Kryzysowego dostało już w pi±tek instrukcje dla olsztyniaków i mieszkańców powiatu. - Na ulotkach jest kilka najistotniejszych zaleceń, do których wszyscy powinni się zastosować w razie, gdy ptasia grypa dotrze do Polski - mówi Krzysztof Kuriata, kierownik centrum.
Służby kryzysowe nie strasz± ludzi, ale wszyscy licz± się z tym, że wirus w każdej chwili może dotrzeć do Polski.
Dzi¶ strażnicy miejscy będ± roznosić ulotki po mie¶cie - do szkół, banków, urzędów itp. - We wszystkie te miejsca, sk±d będ± mogły dotrzeć do jak największej liczby ludzi - zapewnia Kuriata.
Wersję elektroniczn± tej instrukcji centrum przesłało do wszystkich urzędów gmin w naszym powiecie. S± w niej m.in. informacje o tym, by . je¶ć drób, przetwory drobiowe i jaja dopiero po tym, gdy zostan± poddane odpowiedniej obróbce cieplnej w temperaturze min. 70 stopni Celsjusza . pamiętać, że zamrożenie mięsa nie niszczy wirusa ptasiej grypy . myć dokładnie z użyciem detergentu wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym drobiem.
Dzisiaj w ratuszu prezydent Olsztyna Czesław Małkowski spotka się ze służbami kryzysowymi i powiatowym lekarzem weterynarii, by wspólnie ocenić przygotowania na wypadek ataku ptasiej grypy. - Na szczę¶cie w weekend w Olsztynie i całym powiecie nie znaleĽli¶my żadnego martwego ptaka - zapewniał w niedzielę Oktawiusz Kuciński, dyżurny miasta. - Tylko w sobotę jeden z mieszkańców zgłosił nam, że nad Łyn± w pobliżu elektrowni wodnej za Olsztynem leży zdechły łabędĽ. Sprawdzali¶my to miejsce dokładnie, ale nic nie znaleĽli¶my. W niedzielę ten sam mieszkaniec zadzwonił do nas ponownie: przeprosił za pomyłkę, bo, gdy przyjrzał się bliżej, to martwy łabędĽ okazał się tylko starym pniem drzewa.
Także dzi¶ wojewódzki inpektor weterynarii spotka się ze służbami wojskowymi, by powiedzieć, jakiej pomocy oczekuje w razie ataku wirusa. - Trzeba dmuchać na zimne i chcemy, by wojsko wiedzialo, że w razie ataku grypy będzie musiało nam pomóc zabezpieczyć zapowietrzony teren. Będziemy też potrzebować ich sprzętu do utylizacji u¶pionych ptaków - mówi Lech Masłowski, wojewódzki inspektor weterynarii.
<<< strona główna
|