Ptasia grypa - nie daj się panice, zasięgnij wiarygodnych informacji

strona główna <<<
  • Ptasia grypa - czym jest i jak wygląda wirus ptasiej grypy ?
  • Jak zapobiegać i strzec się przed ptasią grypą ?
  • Jak można zarazić się ptasią grypą ?
  • Objawy ptasiej grypy u ludzi
  • Jak leczyć ptasią grypę ?
  • Czy w Polsce występuje już ptasia grypa ?
  • Czy ptasia grypa może zabić ?
  • Szczepionki na ptasią grypę
  • Czy zwykła szczepionka na grypę pomaga w leczeniu ptasiej grypy ?
  • Ptasia grypa - fakty i mity
  • Najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat ptasiej grypy
  • Nie daj się zwariować mediom i masowej panice przed ptasią grypą !!!
  • Zobacz także:

  • zmiękczanie
  • parapety drewniane
  • Łódź wobec ptasiej grypy

    06-03-2006
    W poniedziałek w łódzkim magistracie miejski zespół reagowania kryzysowego obradował na temat zagrożenia ptasią grypą. - Z punktu widzenia epidemiologii to zjawisko nie istnieje - uspokaja dr Michał Żebrowski, pełnomocnik prezydenta ds. zagrożeń medycznych.

    - Na świecie z powodu tego wirusa zmarło około stu osób. Tyle ginie co tydzień na polskich drogach - mówi dr Żebrowski. Tyle uspokajania. Jednak Łódź przygotowuje się do walki z wirusem. - W stan gotowości postawiono służby miejskie. Strażnicy miejscy będą od dziś odpowiedzialni za usuwanie z ulic martwych ptaków - podkreśla.

    Do tej pory zadanie to wykonywała wynajęta przez miasto firma. Jednak na zabranie padliny miała 12 godzin. - Za długo. Dlatego zadanie powierzyliśmy strażnikom - mówi Karol Chądzyński, wiceprezydent Łodzi.

    Każdy strażnik nosi przy sobie "osobisty zestaw ochronny" - z rękawicami i maską na twarz. Gdyby się okazało, że w mieście pojawił się zakażony wirusem ptak, będą korzystać dodatkowo z białych kombinezonów. Na razie strażnicy od kryzysowej odzieży wolą własne mundury. - Założymy kombinezony, gdy będzie taka potrzeba - mówią. Ale pozwolili nam sfotografować się w białym szeleszczącym odzieniu z kapturem. Dziś strażników czeka specjalistyczne szkolenie w magistracie. - Martwego ptaka trzeba umieścić w jednej torebce, włożyć ją w drugą i dokładnie zawiązać - wyjaśnia dr Żebrowski.

    Urząd Miasta zakupi 20 chodników dezynfekujących, na wypadek gdyby w województwie pojawił się zakażony wirusem ptak. - To wszystko, żeby łodzianie czuli się bezpiecznie. Czuwamy, ale nie panikujemy - podkreśla prezydent Chądzyński.

    A łodzian bardzo zaniepokoiły doniesienia o znalezieniu w Toruniu zarażonych łabędzi. - Od rana mieliśmy już kilkanaście zgłoszeń o martwych ptakach - mówił wczesnym popołudniem dyżurny straży miejskiej. - Dzwoniła też właścicielka kota, który przyniósł do domu nieżywego wróbelka. Powiedzielismy pani, żeby poszła ze zwierzęciem do weterynarza.

    Łódzki ogród zoologiczny już kilka miesięcy temu wprowadził specjalne środki ostrożności. - Wszystkie ptaki zamknęliśmy w wewnętrznych wolierach. Nie mają kontaktu z dzikimi zwierzętami - mówi Włodzimierz Stanisławski, dyrektor działu hodowlanego. - Już od dawna nie przyjmujemy rannych zwierząt, przynoszonych przez łodzian.

    Longin Siemiński prowadzi prywatne schronisko dla zwierząt: - Do tej pory braliśmy ptaki, przynoszone nam przez łodzian. Teraz, ze względu na zagrożenie ptasią grypą, przestaniemy.

    Do schroniska przy ul. Marmurowej dzwoni coraz więcej osób, przerażonych obecnością bezdomnych kotów w okolicach swoich mieszkań. - Nie ma potrzeby, żeby przynosili do nas wszystkie napotkane koty! - apeluje Małgorzata Włodarczyk ze schroniska. - Zwierzaki domowe nie są zagrożeniem, ale lepiej, żeby były w najbliższym czasie zamykane w domach.

    Joanna Pacud z Towarzystwa Ochrony nad Zwierzętami obawia się, że ludzki strach przed zakażeniem może się tragicznie skończyć dla ptaków w mieście. - Ludzie przestali je dokarmiać, ptaki będą głodować - mówi.

    Archiwum informacji - strona >>> (1) >>> (2) >>> (3) >>> (4) >>> (5) >>> (6) >>> (7) >>> (8) >>> (9) >>> (10) >>> (11) >>> (12) >>> (13) >>> (14) >>> (15)

    <<< strona główna