Lubuskie - w Kostrzynie obraduje zespół kryzysowy
11-03-2006
W związku z wykryciem wirusa ptasiej grypy w Kostrzynie nad Odrą, w siedzibie kostrzyńskiej Państwowej Straży Pożarnej obraduje zwołany przez starostę gorzowskiego Józefa Żarskiego powiatowy zespół reagowania kryzysowego - poinformował PAP rzecznik Starostwa Powiatowego w Gorzowie Wlkp., Przemysław Jocz.
W rozmowie z PAP Jocz potwierdził, że w piątek wieczorem było wiadomo, że wykryto wirus H5.
"Wieczorem było potwierdzenie, że mamy do czynienia z ptasią grypą. Martwego łabędzia, znalezionego w okolicach stacji pomp Warniki, zabezpieczyli kilka dni temu strażacy. Z badań wynika, że u ptaka potwierdzono obecność wirusa H5" - powiedział PAP Jocz.
Teren, na którym odnaleziono martwego, zakażonego ptaka został przez policję odizolowany. Straż Pożarna na wszystkich drogach wyjazdowych z Kostrzynia umieściła przejazdowe maty dezynfekcyjne. Podobne maty pojawiły się na polsko-niemieckim przejściu granicznym w tym mieście.
Burmistrz Kostrzynia nad Odrą skierował już do mieszkańców miasta pisemną informację dotyczącą zagrożeń związanych z ptasią grypą.
Trzykilometrowa strefa zapowietrzona obejmuje głównie rozlewiska Warty w rejonie stacji pomp. Tuż obok jest wiele domów kostrzyńskiego osiedla Warniki. Strefa zagrożona obejmuje praktycznie cały liczący ponad 17 tys. mieszkańców Kostrzyń.
W pobliżu stacji pomp, w miejscu gdzie ubrani w ochronne ubrania policjanci pilnują wstępu do niej, był rano burmistrz miasta oraz powiatowy lekarz weterynarii z Gorzowa w asyście policjantów i strażaków.
Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie, w związku z wprowadzonymi środkami bezpieczeństwa w Kostrzynie nad Odrą nie ma obecnie poważniejszych utrudnień w ruchu. Policjanci pilnują przede wszystkim wyznaczonych stref oraz czuwają, aby nie było zakłóceń w ruchu drogowym w miejscach gdzie ułożono maty dezynfekcyjne.
Martwy łabędź, którego próbki zawieziono przed kilkoma dniami do Puław, został znaleziony w otulinie Parku Narodowego "Ujście Warty", należącego do jednych z największych skupisk migrującego ptactwa w Europie. Obecnie w Parku jest ponad 70 tys. dzikich ptaków - głównie gęsi, kaczek i łabędzi. Od pojawienia się groźnego wirusa teren ten był objęty szczególnym monitoringiem.
<<< strona główna
|