Świnoujście: trzecie ognisko ptasiej grypy
11-03-2006
W drodze do Świnoujścia (Zachodniopomorskie), gdzie u padłej nurogęsi potwierdzono wirusa ptasiej grypy H5, są m.in. wojewoda zachodniopomorski oraz wojewódzki lekarz weterynarii - poinformowała rzeczniczka wojewody Agnieszka Muchla.
Nurogęś znaleziono w połowie mijającego tygodnia. Wstępne badania ptaka przeprowadzono w Puławach. Badania te potwierdziły obecność wirusa H5. O tym, czy nurogęś zarażona była groźnym dla ludzi wirusem H5N1, dowiemy się dopiero po przeprowadzeniu badań w specjalistycznym laboratorium w Londynie - dodała Muchla.
Padłego ptaka znaleziono na peryferiach Świnoujścia, na nabrzeżu kanału rzeki Świny, w dzielnicy o nazwie Warsów. To pierwszy ptak tego gatunku, u którego zdiagnozowano ptasią grypę.
Nurogęś należy do grupy traczy. Długość ciała tych ptaków wynosi od 60 do 80 cm. Mają one na głowie charakterystyczny czub z ciemnych piór. Nurogęś zamieszkuje tereny górzyste i lesiste z czystymi wodami stojącymi i bieżącymi oraz wybrzeża Bałtyku.
Pokarm nurogęsi stanowią głównie ryby i drobne zwierzęta wodne. Zdobycz chwytają, nurkując na głębokość do 4 m. To gatunek wędrowny - przylatuje w marcu lub kwietniu, odlatuje zaś w październiku-grudniu. Zimuje na Bałtyku, Morzu Północnym, Atlantyku, na Morzu Śródziemnym i Kaspijskim.
<<< strona główna
|