Ptasia grypa - nie daj się panice, zasięgnij wiarygodnych informacji

strona główna <<<
 • Ptasia grypa - czym jest i jak wygląda wirus ptasiej grypy ?
 • Jak zapobiegać i strzec się przed ptasią grypą ?
 • Jak można zarazić się ptasią grypą ?
 • Objawy ptasiej grypy u ludzi
 • Jak leczyć ptasią grypę ?
 • Czy w Polsce występuje już ptasia grypa ?
 • Czy ptasia grypa może zabić ?
 • Szczepionki na ptasią grypę
 • Czy zwykła szczepionka na grypę pomaga w leczeniu ptasiej grypy ?
 • Ptasia grypa - fakty i mity
 • Najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat ptasiej grypy
 • Nie daj się zwariować mediom i masowej panice przed ptasią grypą !!!
 • Zobacz także:

 • moda ślubna Warszawa
 • suknie ślubne
 • Łabędź znaleziony w Kostrzynie był zarażony H5N1

  12-03-2006
  Łabędź znaleziony w Kostrzynie nad Odrą był zarażony wirusem ptasiej grypy H5N1 - poinformował w niedzielę PAP dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach Tadeusz Wijaszka. Powiatowy zespół reagowania kryzysowego uważa, że podjęte dotychczas działania są wystarczające.

  "Mamy już wyniki badań tego łabędzia z Kostrzynia, miał H5N1" - powiedział Wijaszka i dodał, że nie wiadomo jeszcze, czy ptaki zarażone wirusem H5, znalezione w Bydgoszczy i Świnoujściu miały także jego groźną dla człowieka odmianę N1.

  "Nie zaczęliśmy tego jeszcze ustalać, badamy jeszcze dużo próbek w kierunku H5, to jest pilniejsze" - wyjaśnił Wijaszka.

  Obradujący w niedzielę powiatowy zespół reagowania kryzysowego w Kostrzynie nie przewiduje nadzwyczajnych działań. Jak podkreślił rzecznik starostwa w Gorzowie Przemysław Jocz, wprowadzone już procedury dotyczą właśnie takiej sytuacji - czyli wystąpienia najgoźniejszej formy wirusa.

  Obecnie zespół reagowania kryzysowego analizuje procedury i sprawdza, czy wszystko przebiega zgodnie z założonym planem.

  "Pierwsze wnioski, to konieczność poprawy oznakowania tzw. śluz dezynfekcyjnych na drogach dojazdowych do miasta. Straż pożarna przewiduje też wymianę mat na bardziej wytrzymałe. Stan zdrowia osób zaangażowanych bezpośrednio w akcję ma być pod stałym nadzorem lekarskim" -powiedział PAP Jocz.

  Jak dodał, do Kostrzyna dowieziono kolejne kombinezony ochronne. Ustalono także, że organizacją utylizacji zużytych zajmie się kostrzyński szpital. Szpitalna stołówka dostarcza także posiłki regeneracyjne funkcjonariuszom służb zaangażowanych w akcję.

  Wirusa H5N1 wykryto u padłego łabędzia, znalezionego niedaleko Parku Narodowego "Ujście Warty", na rozlewiskach w okolicach stacji pomp Warniki i osiedla domów o tej samej nazwie, położonego na obrzeżach miasta. W piątek wieczorem było wiadomo, że chodzi o wirusa H5, choć oficjalnie informacja została podana w sobotę w południe.

  To drugi po Toruniu przypadek w kraju stwierdzenia ogniska choroby. Ptasia grypa została wykryta także w Bydgoszczy i Świnoujściu.

  W Kostrzynie nad Odrą już w nocy z piątku na sobotę teren, na którym odnaleziono martwego, zakażonego ptaka został przez policję odizolowany. Strefa zapowietrzona obejmuje swoim zasięgiem prawie całe 17-tysięczne miasto. Straż Pożarna na wszystkich drogach wyjazdowych z Kostrzyna umieściła przejazdowe maty dezynfekcyjne. Podobne maty pojawiły się na polsko-niemieckim przejściu granicznym w tym mieście.

  W strefie zero, stacji pomp Warniki, mieszka pięć osób. Jednak weterynarze stwierdzili, że nie mieli kontaktu z martwym ptakiem, więc nie zachodzi konieczność, by ograniczać im możliwość wychodzenia poza teren strefy. Na drodze do ich pompy znajduje się mata dezynfekcyjna.

  W strefie zagrożenia, obejmującej cześć powiatu gorzowskiego i sulęcińskiego znajduje się pięć ferm, w których jest około 25 tys. sztuk drobiu. Wszystkie, podobnie jak mniejsze gospodarstwa, objęto wymaganym procedurami monitoringiem. 10 kilometrowa strefa zachodzi także na stronę niemiecką.

  Ruch w mieście i jego okolicy, pomimo położenia mat na drogach dojazdowych, odbywa się płynie; podobnie jest na przejściu granicznym. Mieszkańcy ze spokojem podeszli do wiadomości o wykryciu ogniska choroby. Nie było paniki, a życie toczy się normalnie.

  Martwy łabędź został znaleziony w otulinie Parku Narodowego "Ujście Warty", należącego do jednych z największych skupisk migrującego ptactwa w Europie. Obecnie w parku jest ponad 70 tys. gęsi, kaczek, łabędzi i innych ptaków.

  Archiwum informacji - strona >>> (1) >>> (2) >>> (3) >>> (4) >>> (5) >>> (6) >>> (7) >>> (8) >>> (9) >>> (10) >>> (11) >>> (12) >>> (13) >>> (14) >>> (15)

  <<< strona główna