Maty dezynfekcyjne w Świnoujściu i Starym Kostrzynku zlikwidowane
27-03-2006
Powiatowy lekarz weterynarii w Świnoujściu, w porozumieniu z wojewódzkim lekarzem weterynarii, wydał w poniedziałek rozporządzenie nakazujące rozbiórkę mat dezynfekcyjnych w Świnoujściu - poinformowała rzeczniczka wojewody zachodniopomorskiego Agnieszka Muchla.
Podkreśliła, że decyzję o rozebraniu mat podjęto "po szczegółowej analizie sytuacji epizootycznej" w Świnoujściu. Maty dezynfekcyjne wyłożono przed paroma tygodniami, w związku z zagrożeniem ptasią grypą.
W dalszym ciągu natomiast obowiązują zalecenia dotyczące systematycznego kontrolowania gospodarstw, w których trzymany jest drób i gołębie. Wciąż obowiązuje także rozporządzenie ministra rolnictwa z 16 lutego br. w sprawie trzymania ptaków w zamknięciu.
Muchla powiedziała, że rozebrane zostaną także maty na drodze nr 126 na południu województwa, gdzie zgodnie z przepisami, dotychczasowy obszar zapowietrzony, obejmujący wieś Stary Kostrzynek, zmienia status na obszar zagrożony. "W związku z tym dalsze utrzymywanie mat dezynfekcyjnych jest bezzasadne" - wyjaśniła.
Maty w Zachodniopomorskiem pozostaną jeszcze tylko w rejonie Krajnika.
W ocenie wojewódzkiego lekarza weterynarii Tomasza Grupińskiego, usunięcie mat "nie pogorszy sytuacji epizootycznej" w Zachodniopomorskiem, a "dalsze ich utrzymywanie wiąże się z ponoszeniem niepotrzebnych kosztów".
Od końca lutego w Brandenburgii, na terenach graniczących z Polską, stwierdzono wirus ptasiej grypy u dziesięciu ptaków. Pierwszy przypadek ptasiej grypy w Polsce wykryto u ptaków w Toruniu. Następne ogniska potwierdzono w Kostrzynie (Lubuskie) i Świnoujściu. Czwarte ognisko tej choroby stwierdzono w Bydgoszczy.
<<< strona główna
|